Toiminta näkyväksi! -Yhdistys työllistymisen tukijana -koulutus

Tervetuloa mukaan Toiminta näkyväksi! -Yhdistys työllistymisen tukijana -koulutukseen. Koulutuksen järjestää Pohjois-Karjalan Sosiaaliturvayhdistys ry:n Tarmo-hanke.

Tavoite

Koulutuksen tavoitteena on, että yhdistykset tunnistavat roolinsa työllistymisen tukijoina ja kuvaavat ohjatusti yhdistyksensä tarjoaman työllistymistä tukevan toiminnan muiden toimijoiden käyttöön. Koulutuksen aikana yhdistystoimijat saavat tietoa yhdistysten erilaisista mahdollisuuksista toimia työllistymisen tukijoina.

Sisältö

  1. Mikä on yhdistyksemme paikka työllistymisen kentällä?
  2. Miten saamme toimintamme näkyviin?
  3. Mitä mahdollisuuksia meillä on monipuolistaa toimintaamme?

Kenelle?

Koulutus on tarkoitettu yhdistyksille, jotka tukevat työllistymistä pienimuotoisesti. Koulutuksesta hyötyvät yhdistystoimijat, jotka tarjoavat esimerkiksi kuntouttavan työtoiminnan, työkokeilun tai palkkatuetun työn mahdollisuuksia. Lisäksi yhdistys voi tarjota osatutkintojen suoritusmahdollisuutta tai yhdistyksen työtehtäviä on opinnollistettu. Yhdistykset haluavat jatkossakin toimia työllistymisen tukemisen kentällä. Lisäksi koulukseen voivat osallistua yhdistystoimijat, jotka vasta suunnittelevat työllistymistä tukevan toiminnan aloittamista.

Ajankohta ja kesto

Koulutus järjestetään kolmella seudulla (Keski-Karjala, Pielisen Karjala, Joensuu). Koulutus muodostuu kolmesta kerrasta, jotka järjestetään aikavälillä marraskuu 2019 -helmikuu 2020. Koulutuspäivien kesto on 3 tuntia/päivä. Koulutuksissa on kahvitarjoilu. Tarkemmat koulutusajankohdat löytyvät tästä.

Koulutus on maksuton.

Miten mukaan?

Ilmoittautumiset ja lisätietoja Hilkka Pirhonen, hilkka.pirhonen@pksotu.fi, 050 472 7055. Ilmoittauduthan mukaan kaksi viikkoa ennen koulutuksen alkua.